,,Kарта на град Силистра"

,,Kарта на град Силистра"

,,Kарта на град Силистра"

1.05.2019

Заместник-областният управител г-н Стоян Бонев поздрави екипа на проекта и педагозите от Детска градина "Роза" с директор г-жа Радосвета Николова. Началникът на РУ на МОН д-р Габриела Миткова участва в обсъждането на презентацията и поздрави учителите. Община Силистра високо оцени постигнатите резултати за развитието на творческото мислене на децата.В ІV б подготвителна група с учители Светла Димитрова и Ганка Пенева децата запознаха гостите с изработената Карта на общността, по която разказваха за исторически и природни забележителности, за посещенията си в Дунавския парк. Децата бяха своеобразни екскурзоводи, които знаеха за вековния дъб, за историята на древна и славна Силистра, за Регионалния исторически музей, Художествената галерия, река Дунав. Приоритетът на проекта е повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти в ДГ "Роза", с цел съвременно качествено образование. Учителите са участвали в обучителен курс "Иновативни методи в преподаването" в град Пиреус, Гърция. Учителките Светла Димитрова и Светлана Миленкова представиха иновативните методи, по които работят и тяхното приложение за сближаване и взаимодействие в общността - учители - родители - деца - институции. Проектно базираното обучение дава възможност за развиване на творческите и дигиталните възможности на децата, за мотивация на учителите, за жива връзка с общността. Изработени са Карта на общността - ІV б подготвителна група, Мисловни карти "Голяма книга за есента" и "Бели зъбки като гъбки". Ученето чрез действие поставя децата в активна позиция, събужда и развива творческото въображение и дава своите безценни плодове!

   Дейностите по този метод включваха от една страна, посещения на различни обекти, срещи с работещите там хора, вникване във взаимоотношения и връзки между хората и от друга страна ,споделяне на  приятно и забавно  време с връстниците си. Целта на този метод е една група хора или общност да станат ,,видими“, да се покажат, да изявят себе си и представят някакви искания пред управляващите. За нашата детска общност- 32 деца и техните родители и учители беше достатъчно да покажат колко много сме научили за родния си град, познават правила за поведение на различни места. Учителите  направиха диагностика ,,птици“, ,,превозни средства по вода“ и др. ,използвайки тази  карта.

    За картата беше изработена  легенда  разделена  на 4 части обектите-,,обекти в парка“, ,,обекти по река Дунав“, ,,обекти в центъра на града“ и ,,обекти извън града“.  Отделно, към картата има  ламинирани карти за игра по картата  с конкретен въпрос на гърба на всяка карта. Като бъдещи първокласници децата направиха  заедно с техните учители  макетчета на бъдещите им училища за учене. Такива и много други игри се организираха  на основа на картата и по този начин непринудено се  представиха всички знания за света, които повечето от децата имат на 7-годишна възраст.


Споделете

~ ~ ~ ~